» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
170 / 195
»»

Moe_Lester ::

Kaj pa, če nimaš pogodbe (v pisni obliki)?

maticb492 ::

Jaz sem tudi par mesecev delal po urni postavki za isto stranke preko Upworka brez kakršnekoli pogodbe.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

theanswer3 ::

Kako pa bo inspektor preveril, da se to tudi izvaja? Bo sel gledat moj racunalnik, maile, ? Jaz mu kot dokaz lahko pokazem le pogodbo. Se moram zdaj se snemat kdaj sedim za mizo in delam in kdaj sem frej? Pac res dvomim da so na FURSU tako zatezeni.

Ziga Dolhar ::

Moe_Lester je izjavil:

Kaj pa, če nimaš pogodbe (v pisni obliki)?


Z vidika obdavčitve se bo praktično vsak dohodek, za katerega ne moreš izkazati, da je obdavčen drugače kot dohodnina (oz. ni obdavčen), privzeto štelo, da gre za dohodek iz zaposlitve.

Primer: Če opravljaš delo po podjemni pogodbi (oziroma brez pisne pogodbe), kot da bi bil s.p., pa nimaš registriranega s.p.ja, bodo ti dohodki šteli za dohodek iz zaposlitve <3. Prim. 35. in naslednje člene ZDoh-2.

theanswer3 je izjavil:

Kako pa bo inspektor preveril, da se to tudi izvaja? Bo sel gledat moj racunalnik, maile, ? Jaz mu kot dokaz lahko pokazem le pogodbo. Se moram zdaj se snemat kdaj sedim za mizo in delam in kdaj sem frej? Pac res dvomim da so na FURSU tako zatezeni.


FURS te bo povprašal po podlagi za priliv na TRR, ti pa boš imel problem pojasnit.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

maticb492 ::

Čakaj, mi govorimo o tem, da imaš SP, izdaš račun, ampak nimaš pogodbe, pač izdaš samo račun za neko storitev (vsaj to sem jaz mislil, ne vem če je Moe_lester kaj drugega)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Moe_Lester ::

Primer: Če opravljaš delo po podjemni pogodbi (oziroma brez pisne pogodbe), kot da bi bil s.p., pa nimaš registriranega s.p.ja, bodo ti dohodki šteli za dohodek iz zaposlitve . Prim. 35. in naslednje člene ZDoh-2.


Jaz imam s.p. in redno izdajam račune različnim strankam po svetu. Ampak se večkrat zgodi, da s kakšno od strank nimam podpisane posebne pogodbe.

theanswer3 ::

Ziga Dolhar je izjavil:

Moe_Lester je izjavil:

Kaj pa, če nimaš pogodbe (v pisni obliki)?


Z vidika obdavčitve se bo praktično vsak dohodek, za katerega ne moreš izkazati, da je obdavčen drugače kot dohodnina (oz. ni obdavčen), privzeto štelo, da gre za dohodek iz zaposlitve.

Primer: Če opravljaš delo po podjemni pogodbi (oziroma brez pisne pogodbe), kot da bi bil s.p., pa nimaš registriranega s.p.ja, bodo ti dohodki šteli za dohodek iz zaposlitve <3. Prim. 35. in naslednje člene ZDoh-2.

theanswer3 je izjavil:

Kako pa bo inspektor preveril, da se to tudi izvaja? Bo sel gledat moj racunalnik, maile, ? Jaz mu kot dokaz lahko pokazem le pogodbo. Se moram zdaj se snemat kdaj sedim za mizo in delam in kdaj sem frej? Pac res dvomim da so na FURSU tako zatezeni.


FURS te bo povprašal po podlagi za priliv na TRR, ti pa boš imel problem pojasnit.

Ok, ampak cisto konkreten primer rabim. Kako to pojasnis drugace kot s pogodbo? Pac to, da mora S.P. imeti prilive od vec strank, da mu FURS ne tezi je malo bedasto.

theanswer3 ::

Pac kjer jaz sodelujem imamo vec manjsih ali pa dolgorocnih projektov, kjer sem placan za svetovanje in implementacijo. Projekti, ki lahko trajajo tudi po vec let, zato pa imam sklenjeno letno pogodbo, ki se po potrebi in interesu podaljsuje.

deco16 ::

deco16 je izjavil:

BTW če koga še zanima glede kreditov.

Unicredit ti da vsaj 2x mesečno anituteto kot NLB za nas reveže ki nimamo 100k :D


Se oproščam sem mal zavedu, na NLB še ne znajo izračunat sm dobu mail da še zmer no go. Zdej moram jaz uslužbenki dopovedat, da tisti excel pač ni več pravilen in se nad 50k drugače računa. Zadnjič je znala na dva načina, zdej pa je sam v excel vrgla. Sem predvidu ker itak si znam sam zračunat kako to gledajo. To bodo še filmi :D

Mato989 ::

FURS te bo povprašal po podlagi za priliv na TRR, ti pa boš imel problem pojasnit.


Pa je v kakem zakonu napisano da mora vsak s.p. priliv imeti podlago v čemerkoli VEČ kot navadni fakturi?

Se pravi če jaz hočem it za kolega obirat jabolke 1 dan 8 ur in mu računam 80 EUR recimo morava prvo naredit pogodbo? zakaj točno ni enostavna faktura dovolj?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Gregor P ::

Problem je v dokazovanju in ker je breme dokazovanja na tvoji strani; sicer je dogovor lahko tudi usten oz. to je primarna oblika dogovora.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

maticb492 ::

Naredi kopijo na svoj gmail račun in lahko spreminjaš:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/...
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

maticb492 ::

Maj/Junij je za dohodnino, na SPju pa še nisem nikoli preplačal, samo predvidevam da je isti rok.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

jabe ::

Mislim, da je 30 dni od oddaje.
Akontacijo pa od naslednjič. Nakazes toliko manj in potem ustrezno dalje.

kzzzz ::

maticb492 je izjavil:

Naredi kopijo na svoj gmail račun in lahko spreminjaš:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/...


Tenks, to že imam, sem mislil nek kalkulator, ki ti pokaže za vsak prispevek posebej, koliko moraš plačati.

maticb492 ::

kaj ima to veze? Znesek deliš z 12 in je to to.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

kzzzz ::

Meril sem na prispevke za socialno varnost, za pokojninsko in invalidsko zavarovanje itd.

miqro ::

eno vprasanje. Odprl sem SP, bi pa zdaj uporabljal kar osebni racun od nove kbm za prejemanje placil. Kako to uredim? Samo na banko grem in jim povem, in potem oni uredijo kar pac morajo? Ali se moram slucajno kaj drugega naredit?

MadMicka ::

Kakšen kalkulator kzzz? Tu imaš prispevke ločeno po zneskih:

https://www.fu.gov.si/davki_in_druge_da...

miqro, nič ne rabiš razlagati na banki

tony1 ::

miqro je izjavil:

eno vprasanje. Odprl sem SP, bi pa zdaj uporabljal kar osebni racun od nove kbm za prejemanje placil. Kako to uredim? Samo na banko grem in jim povem, in potem oni uredijo kar pac morajo? Ali se moram slucajno kaj drugega naredit?


Torej to ni poslovni račun tipa T? Pred 10imi leti je veljalo, da moraš na FURS poslati dopis: kot s.p. ta in ta bom uporabljal osebni TRR, št. ta in ta, odprt tam in tam.

Vedi pa, da tak TRR ne bo objavljen v javnih evidencah (AJPES), ker lahko tam pridobijo (in objavijo) samo račune tipa T. Ampak, če si mali s.p., ki mora gledati na vsak evro, te to itak ne gane kaj dosti...

miqro ::

MadMicka je izjavil:

Kakšen kalkulator kzzz? Tu imaš prispevke ločeno po zneskih:

https://www.fu.gov.si/davki_in_druge_da...

miqro, nič ne rabiš razlagati na banki


Kako pa potem? tako kot je tony1 napisal, ali lahko tudi preko edavkov kje "prijavim" moj racun?

Tidule ::

tony1 je izjavil:

miqro je izjavil:

eno vprasanje. Odprl sem SP, bi pa zdaj uporabljal kar osebni racun od nove kbm za prejemanje placil. Kako to uredim? Samo na banko grem in jim povem, in potem oni uredijo kar pac morajo? Ali se moram slucajno kaj drugega naredit?


Torej to ni poslovni račun tipa T? Pred 10imi leti je veljalo, da moraš na FURS poslati dopis: kot s.p. ta in ta bom uporabljal osebni TRR, št. ta in ta, odprt tam in tam.

Vedi pa, da tak TRR ne bo objavljen v javnih evidencah (AJPES), ker lahko tam pridobijo (in objavijo) samo račune tipa T. Ampak, če si mali s.p., ki mora gledati na vsak evro, te to itak ne gane kaj dosti...


Ne pozabit, da to lahko predstavlja krsenje pogojev NKBM in ti zaprejo racun.

ziki ::

miqro je izjavil:

eno vprasanje. Odprl sem SP, bi pa zdaj uporabljal kar osebni racun od nove kbm za prejemanje placil. Kako to uredim? Samo na banko grem in jim povem, in potem oni uredijo kar pac morajo? Ali se moram slucajno kaj drugega naredit?


Ne vem kakšna je situacija pri NKBM, lahko pa ti povem mojo izkušnjo z NLBjem, mogoče ti kaj pomaga.

ziki je izjavil:


Jaz, kot uporabnik NLB, sem to urejal par mesecev nazaj. Dejansko sem moral iti osebno v poslovalnico, kjer sem izpolnil neke papirje, povedal koliko letnega prometa pričakujem, katere so glavne stranke s katerimi bom posloval, ... Na tak način so mi spremenili potem račun v osebno-poslovni (iz vrste A v vrsto T), kar pomeni, da je lahko račun javno objavljen.

Vidim pa, da je vse razloženo tudi tukaj.

Mato989 ::

NKBM hoče posebej račun... lahko pa teoretično ukineš osebnega pa si daš plačo na T :P
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

miqro ::

Torej si lahko uredim samo revolut for business, in uporabljam to za sp? Kje bi potem tega prijavil, da se ve da je povezan z mojim sp-jem?

vofra ::

Mato989 je izjavil:

NKBM hoče posebej račun... lahko pa teoretično ukineš osebnega pa si daš plačo na T :P


Res je, da hoče, ampak žena je imela kar nekaj let samo osebnega in poslovala preko njega brez težav

Mato989 ::

vofra je izjavil:

Mato989 je izjavil:

NKBM hoče posebej račun... lahko pa teoretično ukineš osebnega pa si daš plačo na T :P


Res je, da hoče, ampak žena je imela kar nekaj let samo osebnega in poslovala preko njega brez težav


Mogoče so spregledali... je pa tako, če žena ni označila računa v T se ga ne da objavit, označiti pa ti ga v T mora NKBM uslužbenec in on tega ne želi storiti oz. te obrne v NKBM for business... Če so pa tebi spregledali pa ok...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Fury ::

Nima veze, ne rabis ga objavit. FURSu je treba javit racun, objavil se pa pac ne bo. Noben ne komplicira. Ce ti tezijo, zapres racun in gres drugam. Ce mas kredit pri njih etc, ti ga itak ne bojo nikol zaprli :)

miqro ::

Ce si odprem revolut business racun, lahko samo na edavkih oddam vlogo DR-Racun, in tam oznacim "Račun se bo uporabljal tudi za opravljanje dejavnosti", in je to to?

Fury ::

Ja

delavec44 ::

miqro je izjavil:

Ce si odprem revolut business racun, lahko samo na edavkih oddam vlogo DR-Racun, in tam oznacim "Račun se bo uporabljal tudi za opravljanje dejavnosti", in je to to?


Revolut Pro je dovolj.

miqro ::

Revolut pro je za placat, business pa imas tud free verzijo, ki bo cist dovolj za mene

amacar ::

Revolut Pro je zastonj in ga lahko upravljas kar iz osebnega Revolut racuna.

miqro ::

amacar je izjavil:

Revolut Pro je zastonj in ga lahko upravljas kar iz osebnega Revolut racuna.

A pa res. Google pa mi je kazal da je 7.99 na mesec.

Hvala za info!

David4747 ::

Pozdravljeni,
Trenutno poslujem z podjetji, katerim izdam račune na mesečni bazi, le-ta pa jih poravnajo z nakazilom na TRR. Razmišljam o širitvi dejavnosti, kar pa bi zahtevalo POS terminal, število računov bi se iz 3-4/mesec dvignilo na cca 15-20/mesec. Kako knjižiti račune, plačane preko POSa? Kako sploh izdati račun takšni stranki? Ker gre za oddajo vozil, bi želel predavtorizirati višji znesek, torej najemnino plus varščino, kako to knjižiti in izvesti nasploh? Hvala!

black ice ::

Mogoce je tole bolj primerno vprasanje za racunovodjo kot IT forum. Samo ideja.

nejc96 ::

Plačilo preko POS-a je samo način plačila. V primeru, da sprejemate plačila preko POS terminala, potrebujete davčno blagajno. Oddajanje vozil je obdavčeno z DDV, glede varščine pa obstajajo nekatere posebnosti (če se varščina vrne, ni predmet DDV; če se varščina na koncu všteje v plačilo storitve, je predmet DDV).

trinitron1 ::

danes je oddala obračun za 2023, kdaj lahko pričakujem novo akontacijo ?

srus ::

Kako sp-jevci? Ste kaj veseli, da je šla minimalna plača gor? Tudi vi svojim naročnikom indeksirano z inflacijo višate cene svojih storitev?
Sedaj komaj čakam, da se z inflacijo uskladijo tudi davčni razredi in stopnje, pa se mi nekako zdi, da tega ne bom dočakal.

#pošteni-prispevki #pravični-prispevki

tony1 ::

Samo v eni firmi do sedaj sem videl, da smo imeli v vzdrževalnih pogodbah napisano, da se 1x letno cena mesečnega vzdrževanja uskladi z inflacijo po SURSu. (Tako določilo bi predlagal tudi vsem s.p.jem, če sklepate vzdrž. pogodbe s strankami.)

Vedno pa je bila dana možnost, da se stranka temu izogne tako da vzdrževanje plača za več let vnaprej naenkrat že na začetku... Česar si manjše firme ne morejo privoščiti, v JU pa gre seveda marsikaj skozi :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

deco16 ::

Ni se dosti za pizdit, je pa res da zadnje čase kar po normirancih udarjajo.

Loh pa damo hešteg #pošteno-plačevanje-davkov

nOrO ::

Nimam računovodje, zato se obračam na vas.
Kako ste ostali s.p.-jevci uveljavili "Nadomestila iz obveznega socialnega zavarovanja" in sicer postavki:
- Prispevki za socialno varstvo in
- Akontacija

Na račun sem namreč od MDDSZ prejel samo "nadomestilo plače" minus zgornji dve postavki.

Verjetno bi moral izpolniti kateri obrazec na eDavki (ali kje drugje), da bi me "oprostili" teh nekaj € ?

tecton ::

srus je izjavil:

Kako sp-jevci? Ste kaj veseli, da je šla minimalna plača gor? Tudi vi svojim naročnikom indeksirano z inflacijo višate cene svojih storitev?
Sedaj komaj čakam, da se z inflacijo uskladijo tudi davčni razredi in stopnje, pa se mi nekako zdi, da tega ne bom dočakal.

#pošteni-prispevki #pravični-prispevki


nic novega v dolini sentflorjanski, cakamo na nove volitve, ce nas super trgovec z elektriko prej ne zadusi

delavec44 ::

nOrO je izjavil:

Nimam računovodje, zato se obračam na vas.
Kako ste ostali s.p.-jevci uveljavili "Nadomestila iz obveznega socialnega zavarovanja" in sicer postavki:
- Prispevki za socialno varstvo in
- Akontacija

Na račun sem namreč od MDDSZ prejel samo "nadomestilo plače" minus zgornji dve postavki.

Verjetno bi moral izpolniti kateri obrazec na eDavki (ali kje drugje), da bi me "oprostili" teh nekaj EUR ?


To rešuješ v letni dohodnini fizične osebe, nima veze s sp.

Zgodovina sprememb…

nOrO ::

Aha, ok, hvala!
Ampak še vedno mi ni jasno, kaj pomenita ti dve postavki (Pris.za soc.var. in akontcija), od katerih dveh nimam nič ali pa celo še dodatno delo in stroške?

Verjetno bi moral tisti mesec prijaviti "090 Zadržanost od dela - odsotnost od dela po predpisih o starševskem varstvu s pravico do nadomestila" v obrazcu (PODO-OPSVZ), zaradi očetovskega dopusta, kajne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nOrO ()

ali3n ::

A je kakšna posebnost pri izpolnjevanju DDD-DDD glede prihodkov iz tujine (EU) - računi so "reverse charge".
edit: sem normiranc
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ali3n ()

ziki ::

ali3n je izjavil:

A je kakšna posebnost pri izpolnjevanju DDD-DDD glede prihodkov iz tujine (EU) - računi so "reverse charge".
edit: sem normiranc


Načeloma ni nobenih posebnosti. Če si s.p. prvo/drugo leto in ti država subvencionira del prispevkov, potem ne pozabi višino subvencije prišteti v rubriki 1. (Prihodki) in jo potem izvzeti v rubriki 2.9. (prispevki, ki jih plačuje RS).

miqro ::

Ce sem jaz letos zacel delo preko normiranca, je kaksna moznost da bi pri kateri banki dobil kredit? Ne bo vec kot za 250-350 na mesec (4-5 let).

deco16 ::

Uf težka bo, zahtevajo prejšnje DDD

trinitron1 ::

miqro je izjavil:

Ce sem jaz letos zacel delo preko normiranca, je kaksna moznost da bi pri kateri banki dobil kredit? Ne bo vec kot za 250-350 na mesec (4-5 let).

nemogoče. niti leasing ne dobiš trenutno.
««
170 / 195
»»