» »

Postopek prodaje avta

Postopek prodaje avta

tibor2606 ::

Pozdravljeni,

prvič prodajam svoj osebni avtomobil in me zanima kako točno poteka postopek, ker nočem imeti težav. Kupca, ki se mu zelo mudi, že imam. Dobila se bi naj na lokalnem AMZS-ju. Kaj vse potrebujem, da prodam avto?. Kako je glede zavarovanja? na internetu sem zasledil, da moram predhodno prekiniti svoje zavarovanje, da lahko kupec skleni novo. Lahko to opravim na AMZS. Je kakšna možnost, da me kupec "pretenta"? Katere dokumente moram dobiti nazaj, ko je avto prepisan?

maticb492 ::

Kolikor se jaz spomnem, sem moral poslat agentu kopijo stare prometne, da mi je prekinil zavarovanje. Je pa to tudi edina stvar, ki jo dobiš - kopija stare prometne. Poleg tega pa samo še kupoprodajna pogodba (ki jo sprintaš ali pa tam vzameš, jih imajo kar tam na AMZSju).

To kako si bo nov kupec zavaroval avto je njegov problem in nima veze s tvojim zavarovanjem.

Drugače pa itak tam vprašaj, če kaj ni jasno, na AMZSju delajo to vsak dan :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

PacificBlue ::

bemfa ::

Rabiš osebno, prometno, homologacijski list, davčno št. in TRR. Izpolnita kupoprodajno pogodbo (dobiš na AMZS), prevzameš denar in uredita prepis na okencu:
- ti avto odjaviš, plačaš odjavo in prepis, dobiš kopijo prometne in potrdilo o odjavi iz prometa
- kupec registrira, plača cestnino in zavarovanje ter novo prometno
- hkrati zagnjavi še za vračilo sorazmernega dela cestnine in zavarovanja, za nekatere zavarovalnice lahko pri AMZS, za eksotične pa pri svojem agentu, oboje izplačajo na TRR v roku 1 meseca

Na koncu ti mora ostat kupoprodajna, kopija prometne in potrdilo o odjavi iz prometa.

Možnosti za pretentat je ogromno, ampak če uporabiš zdravo kmečko pamet, so te nične. Denar in prepis na licu mesta takoj, v pogodbo zapišeš videno kupljeno in vse morebitne napake na vozilu, da ne pride do kasnejših reklamacij. Paziš samo, da bankovci niso ponarejeni in je to to. Če obstaja sum, gresta pred prepisom še položit na bližnjo banko.

MIHAc27 ::

Avto moraš najprej odjavit, preden lahko prekineš zavarovalno polico. Kot dokaz za prekinitev zavarovalnici posreduješ fotokopirano prometno, ki jo na AMZS predtem odjavi.

Drugače nič posebnega, te na vseh teh prepisnih lokacijah lepo vodijo, kaj je treba.

Bankovce verjetno lahko preveri kar tam na AMZS, če ima strojček.

tibor2606 ::

Hvala vsem!

mancini ::

Kdo pa si nosi par tisoc evrov ali pa se vec gotovine s sabo!

PacificBlue ::

mancini je izjavil:

Kdo pa si nosi par tisoc evrov ali pa se vec gotovine s sabo!


“brazilci”. Izkusnja iz prve roke.

bemfa ::

Do zdaj sem še vse rabljene avte in podobno prodal/kupil z gotovino.

feryz ::

mancini je izjavil:

Kdo pa si nosi par tisoc evrov ali pa se vec gotovine s sabo!
Jaz, vedno. Pa ne kupujem avta. Ali pa tudi, če se pokaže prilika. Keš imam zmeraj s sabo.

Furbo ::

mancini je izjavil:

Kdo pa si nosi par tisoc evrov ali pa se vec gotovine s sabo!

Pa zaupaj kupcu, da ti nakaže. :))
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

maticb492 ::

Saj moraš, če je nakup avta, ki je bil kupljen na leasing je kar veliko zaupanja :)

Jaz sem kupil svojega, prejšnji lastnik ga je imel na leasing. Nakazati je bilo treba 18 jurjev na leasing hišo, preden sem sploh bil lastnik :) Samo smo tako naredili da mi je predal ključe že takrat, tako da sem vsaj fizično imel avto v lasti.

Potem pa še dodatnih nekaj jurjev gotovine ob dejanskem prepisu. Če te pri tem kdo nategne in se kaj zgodi je razno tožarjenje in dokazovanje verjetno kar konkretno zamudno in tečno.

Če so večji zneski in prodajalcu/kupcu ne zaupate se pač zmeniš na neki avtohiši, in se njim proda avto, ti pa kupiš od njih, bodo pa verjetno hoteli neko maržo za to storitev.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

geofull ::

Poseben primer prodaje avta:

dedič avto predaja naprej brez kupnine. Na tehničnem pravijo, da je potrebno napraviti dva prepisa : pokojni --> dedič, in nato: dedič --> končni lastnik. S tem se vsi birokracijski stroški prepisa podvojijo. Ali kdo ve, če je možno prepisati kar iz pokojnega na končnega lastnika? Je kdo že delal kaj takega?

Invictus ::

geofull je izjavil:

Ali kdo ve, če je možno prepisati kar iz pokojnega na končnega lastnika? Je kdo že delal kaj takega?

Ne bo šlo... Najprej se mora zaključiti zapuščinski postopek.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fikus_ ::

geoful, po končanem pravnomočnem zapuščinskem postopku in s tistimi papirja lahko lastnik prepiše avto na novega lastnika.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

T440 ::

geofull je izjavil:

Ali kdo ve, če je možno prepisati kar iz pokojnega na končnega lastnika? Je kdo že delal kaj takega?

Pa veš, kaj vse bi to potegnilo za seboj, če bi bilo možno, da mrtva oseba sklene kupoprodajno pogodbo in prenese lastništvo (za bilokatero stvar) ;((

MadMicka ::

Sej se "birokratski" stroški ne podvojijo... če se mudi, lahko še pred koncem zapuščinskega postopka sodišče izda sklep glede avta, seveda, če se dediči strinjajo..

WaterBoy ::

Ko sem kupil motor, je bilo kar nekaj napetih minut, ko sva naredila prepis in vse to, nato pa sem nakazal denar preko banke in sva oba čakala kdaj bo denar na njegovem računu :D

Njega je bilo strah da ga ne bi nategnil, mene pa da nisem napisal napačne številke računa :)

feryz ::

No ja, avto je pa res ena izmed najlažjih stvari za posel, sklenjen med dvema osebama. Spiše se pogodba, nakaže denar in urejeno.
Če novi lastnik ne dobi denarja, preprosto prijavi krajo. Kot bi mignil je avto nazaj pri lastniku. Za ostale stvari to ne velja. Policaji jih ne bodo iskali po Sloveniji ali širše.
Razen če se avto ne prodaja ali odpelje v kakšno bosno, romunijo ali nigerijo... Potem pa res lahko samo še pojokcaš.

Invictus ::

Odvisno za kako vsoto gre. Če gre za jurja, naj prinese keš. greš na prvi tehnični in ti vse uredijo.

Pol ure in si fertik...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

connel ::

geofull je izjavil:

Poseben primer prodaje avta:

dedič avto predaja naprej brez kupnine. Na tehničnem pravijo, da je potrebno napraviti dva prepisa : pokojni --> dedič, in nato: dedič --> končni lastnik. S tem se vsi birokracijski stroški prepisa podvojijo. Ali kdo ve, če je možno prepisati kar iz pokojnega na končnega lastnika? Je kdo že delal kaj takega?


Točno tako kot so ti povedali, ne gre drugače. Plačaš samo strošek prepisa x2, to je to. Sem delal to lansko leto. Pa seveda rabiš sklep sodišča o zapuščini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: connel ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vožnja avta od umrle osebe

Oddelek: Na cesti
355242 (3526) Tidule
»

Registracija / prepis vozila s pooblastilom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5625143 (9158) johanblond
»

prepis avta

Oddelek: Na cesti
144090 (3691) tomazic89
»

Podaritev avtomobila - postopek

Oddelek: Loža
173797 (3067) jizzer
»

Prepis avta (novi zakoni) in tenični pregled?

Oddelek: Na cesti
4530955 (10672) smacker

Več podobnih tem