» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
64 / 66
»»

telexdell ::

hruske je izjavil:



...Aja, pa vmes je še ena vlada se odločila za četrt leta opustit plačevanje omrežnine, kar je tudi precej slabo vplivalo predvsem na investicije.

Mater smo mi en zahojen narod. Razen 6 let nam 80 let vladajo eni in isti pa gre vse v maloro. Razen pol leta že 80 let plačujemo omrežnino pa je zaradi tega distribucijsko omrežje u k...u. Najbolje, da damo elektro mafiji in levakom vladanje "bez ograničenja mandata" pa bo elektro mafija zrihtala, da se bomo lahko vsi greli s TČ, furali z EV-katere bomo filali na MW polnilnicami, levaki pa nam bodo dali zastonj elektriko, 100% subvencije za EV in TČ ter temelni dohodek v višini vsaj 10 jurjev, da bomo lahko svobodni uživali blagodeti mafije in levakov.
Le kje spiš, da t ene ukradejo ko sekaš take kozle- zaradi pol leta neplačevanja omrežnine... matr!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

hruske ::

Ni problem pol leta neplačevanja omrežnine, problem je, da ti polletni izpad dohodka povsem zjebe časovnico in plane. Remonti in nadgradnje, ki si jih prej planiral, se prestavijo za leto, dve ali celo več, ker moraš odpovedat naročila za izdelke, kjer je dobavni rok lahko precej dolg.

Verjetno je stvar podobna lanski naravni nesreči, kjer odplavi en kup infrastrukture in moraš prav tako preskočit planirane investicije, da nazaj vzpostaviš delujoče stanje.

Je pa res, da so bile investicije v distribucijo zadnja leta premajhne, izpad dohodka gor ali dol.
Rad imam tole državico. <3

nejc_nejc ::

Se strinjam, samo krediti tud obstajajo.....celo gospodarstvo se s tem ukvarja, pa se eni štromarji ne morjo...kje so heroji, ki so pod ceno prodajal?

Mato989 ::

hruske je izjavil:

Ni problem pol leta neplačevanja omrežnine, problem je, da ti polletni izpad dohodka povsem zjebe časovnico in plane. Remonti in nadgradnje, ki si jih prej planiral, se prestavijo za leto, dve ali celo več, ker moraš odpovedat naročila za izdelke, kjer je dobavni rok lahko precej dolg.

Verjetno je stvar podobna lanski naravni nesreči, kjer odplavi en kup infrastrukture in moraš prav tako preskočit planirane investicije, da nazaj vzpostaviš delujoče stanje.

Je pa res, da so bile investicije v distribucijo zadnja leta premajhne, izpad dohodka gor ali dol.



S tem kar si napisal se bom strinjal ko nam ELES dokaže da je vsak cent omrežnine šel v remonte, izboljšave, dograjevanja omrežja in ne v nagrade vodstva, sleparske posle, previsoke regrese in božičnice itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

hruske ::

nejc_nejc je izjavil:

:))
In sedaj naj gospa magistra to razlozi enmu Janezu. Da jo ni sram.
Hkrati pa čitam ( verjamem, se mi ne da iskati), da sistem za obracun sploh ni ziher.
Pa kaj naj si mislim.


Saj so naredili kalkulator omrežnine.
Imaš tudi neodvisen kalkulator omrežnine.
Ne vem točno čemu bi bilo gospe magistre sram. Nova omrežnina ureja področje na tak način, da se več plačuje po moči. Nova omrežnina ima tudi več postavk, kar pomeni da se bo dalo bolje postavljat uteži glede na stroške za obratovanje omrežja.

Ne vem pa kaj misliš, da sistem za obračun ni ziher. Verjamem, da bojo distributerji in dobavitelji pripravili obračune do roka. Če ti števec ne pošilja podatkov, to ni ovira, da ti ne bi zaračunali omrežnine. So pomislili tudi na to.

nejc_nejc je izjavil:

Se strinjam, samo krediti tud obstajajo.....celo gospodarstvo se s tem ukvarja, pa se eni štromarji ne morjo...kje so heroji, ki so pod ceno prodajal?


Pod ceno prodajal kaj? Omrežnino? :))

Omrežnine ne določajo distributerji, ampak jo določi Agencija. Omrežnina je naravnana približno stroškovno glede na investicije in glede na količino infrastrukture, ki jo je potrebno vzdrževat.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

nejc_nejc ::

Torej po sistemu ZZZS_a, lej brezveze,
plansko gospodarstvo, na žalost preživeto pa še kar vztrajajo

Dejstvo je, da so dobre stvari enostavne, ko začneš komplicirat je stvar hitro zrela za nekam poslat in v tem primer je to to.
Kakšni kalkulatorji, halooo, več kot pol ljudi zna samo facebook odpret in konec.

Kar se cene tiče, isti tiči skup zobajo, pusti nianse z imeni za rajo :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejc_nejc ()

celje ::

hruske je izjavil:

feryz je izjavil:

Pri vsem tem, jaz vidim samo en problem.
In ta je, da imamo elektrike premalo in jo je treba uvažati. Tudi na sončen poletni dan ni kaj dosti bolje.
Kaj šele, da bi imeli dvakratne viške ali kaj podobnega.
Če smo že pri omrežnini. Z vso to maso metrašev in ostalega, ne dosežemo 2 GWh obremenitve. Kar je nekako tretjina razpoložljive.
Tako da ne vem, od kod lopovskim birokratom ideja, da so kabli preobremenjeni. Kaj šele da bi bilo štroma viška.


Ni problem prenosno omrežje, niti ni problem energija, večji problem je distribucijsko omrežje, kjer pač je ogromno kablov in ogromno transformatorjev. Večino časa niti ni problemov, vsake toliko pa se vse TČ hkrati vklopijo in je pestro. Kaj češ.

Aja, pa vmes je še ena vlada se odločila za četrt leta opustit plačevanje omrežnine, kar je tudi precej slabo vplivalo predvsem na investicije.



ni mi jasno, ti jih zagovarjas? sicer argumenti so malce smesni….

hruske ::

nejc_nejc je izjavil:

Torej po sistemu ZZZS_a, lej brezveze,
plansko gospodarstvo, na žalost preživeto pa še kar vztrajajo


Ne, ubistvu to ni plansko gospodarstvo. To je koncept, ki mu v angleščini rečejo "regulatory asset base". Investicije v določeno opremo - v omrežje - se prizna kot strošek, ki ga podjetje zamortizira iz omrežnine. Praktično ves zahodni svet to uporablja, zlasti za projekte, ki sicer ne bi imeli finančnega smisla. Angleži tudi za jedrske.

nejc_nejc je izjavil:


Dejstvo je, da so dobre stvari enostavne, ko začneš komplicirat je stvar hitro zrela za nekam poslat in v tem primer je to to.
Kakšni kalkulatorji, halooo, več kot pol ljudi zna samo facebook odpret in konec.

Kar se cene tiče, isti tiči skup zobajo, pusti nianse z imeni za rajo :)


Hja, v katero polovico ljudi bi se rad ti uvrstil, med tiste ki znajo samo fb odpirat ali one ki znajo kaj več?
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

feryz ::

Ok, imam SE, 6,1 kW v vseh blokih.
Koliko bo moja položnica od julija dalje za vsak mesec?
Zdaj je, z DDV, 9,21 evra.
Koliko bo po novem?
Kdo mi zna povedati? Štroma je dovolj.

Utk ::

Saj so naredili kalkulator omrežnine.
Imaš tudi neodvisen kalkulator omrežnine.
Ne vem točno čemu bi bilo gospe magistre sram. Nova omrežnina ureja področje na tak način, da se več plačuje po moči. Nova omrežnina ima tudi več postavk, kar pomeni da se bo dalo bolje postavljat uteži glede na stroške za obratovanje omrežja.

Noben kalkulator ti ne pove kako hladilnik prepričat, da naj ne dela od 8h do 14h.
Niti ti nobena utež za par centov gor dol ne pomeni spremembe za omrežje. To morda deluje pri podjetjih z res ogromno porabo, ki jo lahko prilagajajo, kaj bo prilagodila neka babica med 3 ali 4 cenejšimi bloki? Ali pa kdorkoli drug.
V agenciji so očitno neki štromarji teoretiki, ali pa pod njihovim vplivom, ki nimajo pojma niti si niti približno ne predstavljajo kako naj bi stvar zgledla v resničnem življenju izven njihove teorije. Ker če je edini cilj pobrat več denarja, bi lahko dvignili omrežnino. Če je edini cilj ocarinit elektrarne, zakaj ne dvignit fiksno omrežnino na jasen znesek, zakaj rabiš 5 blokov za to, med katerimi so 3 enaki, pa tudi 4. ni dost drugačen.

hruske ::

celje je izjavil:


ni mi jasno, ti jih zagovarjas? sicer argumenti so malce smesni….


Ne, ne zagovarjam jih, samo bizarno mi je forumsko poenostavljanje upravljanja omrežja kot da je to sajenje buč na gnoju, ko spomladi vržeš seme in jeseni pobereš buče, kot da bi vsak to znal bolje.

Distribucija ima 63 tisoč kilometrov vodov, in 18 tisoč transformatorjev. Tak trafo tudi ponavadi ni stvar, ki jo nabaviš v lokalnem merkurju, ampak traja da ti ga dobavijo, in stane. Nad delovanjem omrežja non-stop bdijo človeške oči. Sam itak ne moreš česa takega postavit.

A bi si želel, da bi imeli poupgradano omrežje do te mere, da bi vsak lahko cuknil 10kW hkrati? Ja, bi si.
Po drugi strani pa vem, da do česa takega ne moreš prit iz danes na jutri. Mislim, da bo pred nami še obdobje, ko bo lažje in hitreje postavit lasten sistem, kot pa se priklapljat na omrežje, ker omrežje ne bo dovolj hitro sledilo potrebam, ne glede na to kako uspešno bi distributerji širili pipco.
Rad imam tole državico. <3

nejc_nejc ::

Kako RAB upoštevajo me sploh ne zanima, ga morajo_te, kar je logično, pakiranje letega v nov sistem kakršen je, je pa bolano.
Kakorkoli ne morem se znebiti občutka, da je za "kompleksnostjo" novega izračuna ena navaden nateg.
Sigurno znam kaj več kot fb odpirat....se strinjat z novo metodologijo se pa ne morem, ker bi lahko bila enostavna, kar pa zaradi blefiranja ne more biti.

Ne, ne zagovarjam jih, samo bizarno mi je forumsko poenostavljanje upravljanja omrežja kot da je to sajenje buč na gnoju, ko spomladi vržeš seme in jeseni pobereš buče, kot da bi vsak to znal bolje


noben ne poenostavlja ter zaničuje upravljanja omrežja, aja sistem se je pa čez noč spremenil, prej so bili pa vsi "znanstveniki" kje? ... če mene vprašaš je preveč politike notr.

Sc0ut ::

Vsi govorimo o tem, da je v energitiki bilo zdaj bajno. Dobički, nagrade... vlagalo pa se je v omrežje odločno premalo. Poleg tega rit in glava nista drug za drugo vedeli kaj delata. En je premalo vlagal v onrežje, drug paje našopal sončnic ko smetja.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sc0ut ()

hruske ::

Utk je izjavil:

Saj so naredili kalkulator omrežnine.
Imaš tudi neodvisen kalkulator omrežnine.
Ne vem točno čemu bi bilo gospe magistre sram. Nova omrežnina ureja področje na tak način, da se več plačuje po moči. Nova omrežnina ima tudi več postavk, kar pomeni da se bo dalo bolje postavljat uteži glede na stroške za obratovanje omrežja.

Noben kalkulator ti ne pove kako hladilnik prepričat, da naj ne dela od 8h do 14h.
Niti ti nobena utež za par centov gor dol ne pomeni spremembe za omrežje. To morda deluje pri podjetjih z res ogromno porabo, ki jo lahko prilagajajo, kaj bo prilagodila neka babica med 3 ali 4 cenejšimi bloki? Ali pa kdorkoli drug.
V agenciji so očitno neki štromarji teoretiki, ali pa pod njihovim vplivom, ki nimajo pojma niti si niti približno ne predstavljajo kako naj bi stvar zgledla v resničnem življenju izven njihove teorije. Ker če je edini cilj pobrat več denarja, bi lahko dvignili omrežnino. Če je edini cilj ocarinit elektrarne, zakaj ne dvignit fiksno omrežnino na jasen znesek, zakaj rabiš 5 blokov za to, med katerimi so 3 enaki, pa tudi 4. ni dost drugačen.


Če hladilnik prepričuješ v varčevanje, mečeš stran hrano, kar je sila nespametno početje. Tega tudi ni treba počet, ker obstaja samo nekaj precej omejenih kategorij uporabnikov, ki bodo plačevali bistveno več kot minimum.

Ne razumem na podlagi česa trdiš, da so teoretiki. Agencija je pridobila meritve 15 minutnih intervalov od SODO in uporabila te podatke, tako da lahko preceeeej natančno in z visoko gotovostjo trdi kakšni bodo učinki za katero izmed uporabniških skupin.

Cilj ni pobrat čim več denarja, ker se omrežnina ne bo spremenila dokler ne bodo distributerji začeli več vlagat v omrežje. Cilj je (očitno, glede na izjave ljudi iz agencije) "ocarinit elektrarne" oz. bolje rečeno povrnit distributerjem strošek uporabe omrežja, kar bi si človek lahko že iz poimenovanja "omrežnina" mislil.

(Osebno se mi zdi neumno, da je net-metering bil možen tako dolgo, bolje bi bilo, če bi ga ministrstvo ukinilo pravi čas, ker je že nekaj časa znano, da je net metering problematičen.)

Zakaj rabiš 5 blokov? Zato ker poleti ni gužve na kablih na poti do tvoje bajte, pozimi pa je.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

V tolkih točkah se motiš, da težko vse naštet.

Zakaj rabiš 5 blokov? Zato ker poleti ni gužve na kablih na poti do tvoje bajte, pozimi pa je.

Torej rabiš 2 bloka. Ne 5.

Cilj ni pobrat čim več denarja, ker se omrežnina ne bo spremenila dokler ne bodo distributerji začeli več vlagat v omrežje. Cilj je (očitno, glede na izjave ljudi iz agencije) "ocarinit elektrarne" oz. bolje rečeno povrnit distributerjem strošek uporabe omrežja, kar bi si človek lahko že iz poimenovanja "omrežnina" mislil.

To je v nasprotju s prvo točko. Če so problem elektrarne, zakaj potem kaznovat zimsko porabo? V kaki korelaciji je to?

Ne razumem na podlagi česa trdiš, da so teoretiki. Agencija je pridobila meritve 15 minutnih intervalov od SODO in uporabila te podatke, tako da lahko preceeeej natančno in z visoko gotovostjo trdi kakšni bodo učinki za katero izmed uporabniških skupin.

Oni bi se morali vprašat kakšni bojo učinki na omrežje, ne pa na ljudi. Če bojo pobrali enako denarja, omrežje pa ne bo nič manj obremenjeno, ker pač ne more nit, o kakšnih učinkih tu potem sploh govorimo?

Če hladilnik prepričuješ v varčevanje, mečeš stran hrano, kar je sila nespametno početje. Tega tudi ni treba počet, ker obstaja samo nekaj precej omejenih kategorij uporabnikov, ki bodo plačevali bistveno več kot minimum

In zarad njih imamo 5 blokov?

hruske ::

nejc_nejc je izjavil:


noben ne poenostavlja ter zaničuje upravljanja omrežja, aja sistem se je pa čez noč spremenil, prej so bili pa vsi "znanstveniki" kje? ... če mene vprašaš je preveč politike notr.


Da je preveč politike? Hmm, a se ni ravno zdaj hotel vmešat politični funkcionar - minister, in prekinit uvedbo nove omrežnine, pa je ugotovil, da ima agencija precej več avtonomije kot je mislil? Hmmmm.
Rad imam tole državico. <3

nejc_nejc ::

(Osebno se mi zdi neumno, da je net-metering bil možen tako dolgo, bolje bi bilo, če bi ga ministrstvo ukinilo pravi čas, ker je že nekaj časa znano, da je net metering problematičen.)

tle se popolnoma strinjam...

Zakaj rabiš 5 blokov? Zato ker poleti ni gužve na kablih na poti do tvoje bajte, pozimi pa je.

tukaj se vidi "razštelanost" celega sistema z zeleno agendo na čelu, kjer res vsak po svoje (mačja godba) in tukaj vidim krivdo vseh teh "znanstvenopolitičnih" glav....

hruske je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:


noben ne poenostavlja ter zaničuje upravljanja omrežja, aja sistem se je pa čez noč spremenil, prej so bili pa vsi "znanstveniki" kje? ... če mene vprašaš je preveč politike notr.


Da je preveč politike? Hmm, a se ni ravno zdaj hotel vmešat politični funkcionar - minister, in prekinit uvedbo nove omrežnine, pa je ugotovil, da ima agencija precej več avtonomije kot je mislil? Hmmmm.


agencijo lahko ukinejo, enako kot so jo ustanovili

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejc_nejc ()

hruske ::

Utk je izjavil:

V tolkih točkah se motiš, da težko vse naštet.

Zakaj rabiš 5 blokov? Zato ker poleti ni gužve na kablih na poti do tvoje bajte, pozimi pa je.

Torej rabiš 2 bloka. Ne 5.


V praksi rabiš razlikovat med višjo in nižjo sezono, med dnevno in nočno porabo in med delovnikom in vikendom. Dva krat dva krat dva je osem. Osem blokov so uspeli poenostavit na zgolj pet. Vem, težko razumet.

Utk je izjavil:



Če hladilnik prepričuješ v varčevanje, mečeš stran hrano, kar je sila nespametno početje. Tega tudi ni treba počet, ker obstaja samo nekaj precej omejenih kategorij uporabnikov, ki bodo plačevali bistveno več kot minimum

In zarad njih imamo 5 blokov?


Ja, ubistvu ja. Ker če bi vsi, ki bodo v prihodnje še polnili EVje, te polnili pozimi, sredi dneva, z 11kW ... tega omrežje res ne bi preneslo.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Med tremi bloki je pri 10 kw moči razlika v položnici manj kot 2 evra, tako da...ne, v praksi očitno ne rabiš razlikovat med njimi.

hruske ::

Očitno veš bolje kot ljudje, ki so preračunali metodologijo na celotni populaciji plačnikov omrežnine.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Očitno res.

DamijanD ::

hruske je izjavil:


V praksi rabiš razlikovat med višjo in nižjo sezono, med dnevno in nočno porabo in med delovnikom in vikendom. Dva krat dva krat dva je osem. Osem blokov so uspeli poenostavit na zgolj pet. Vem, težko razumet.

Vikend bi lahko imel stalno nočno in potem prideš na 2x2

Utk ::

Če bi bil cilj razbremenit omrežje, oz. ga bolj enakomerno obremenit, bi postavili sistem tako, da bi ljudje dejansko lahko vplivali na to. Zdaj ne morejo. Zdaj se gre samo za denar, z nobenim vplivom na omrežje. Zgoraj je en reku, zdaj pač ne boš polnil avta z 11 kw sred zime. Zakaj zaboga ga ne bi? Če mi toplotna črpalka povleče 5 kw, kosilo je tudi treba skuhat, smo na špici 8. Če imam itak zakupljeno moč 8-10 kw, ni čisto popolnoma nobenga razloga, da ne bi polnil avta z razliko do te zakupljene moči tudi sred zime, cele dneve če hočem. Minimum je 4-5 kw, kolk že, in spet ni nobenga razloga, da ne bi polnil avta s 5 kw tudi sred zime. Kar ni majhna moč, če se odloči to izkoriščat celo naselje. Če bi hoteli vplivat na omrežje, bi dvignili omrežnino po porabi v teh blokih, ne pa fiksno. Da ti bi bilo v interesu v tem bloku čim manj porabit in s tem tudi znižat špice. Zdaj pa če sem plačal 10 kw, jebemu mast, jih bom tudi koristil, ker me to dobesedno nič dodatno ne stane, so mi pa to moč vnaprej zaračunali brez da bi me kaj vprašali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Mato989 ::

Utk je izjavil:

Če bi bil cilj razbremenit omrežje, oz. ga bolj enakomerno obremenit, bi postavili sistem tako, da bi ljudje dejansko lahko vplivali na to. Zdaj ne morejo. Zdaj se gre samo za denar, z nobenim vplivom na omrežje. Zgoraj je en reku, zdaj pač ne boš polnil avta z 11 kw sred zime. Zakaj zaboga ga ne bi? Če mi toplotna črpalka povleče 5 kw, kosilo je tudi treba skuhat, smo na špici 8. Če imam itak zakupljeno moč 8-10 kw, ni čisto popolnoma nobenga razloga, da ne bi polnil avta z razliko do te zakupljene moči tudi sred zime, cele dneve če hočem. Minimum je 4-5 kw, kolk že, in spet ni nobenga razloga, da ne bi polnil avta s 5 kw tudi sred zime. Kar ni majhna moč, če se odloči to izkoriščat celo naselje. Če bi hoteli vplivat na omrežje, bi dvignili omrežnino po porabi v teh blokih, ne pa fiksno. Da ti bi bilo v interesu v tem bloku čim manj porabit in s tem tudi znižat špice. Zdaj pa če sem plačal 10 kw, jebemu mast, jih bom tudi koristil, ker me to dobesedno nič dodatno ne stane, so mi pa to moč vnaprej zaračunali brez da bi me kaj vprašali.



Zakaj bi sploh z omrežnino to mutili... omrežnina bi morala biti fiksna na PRIKLJUČEK... potem pa bi morali biti penali pri porabi elektrike ob določenih urah dneva... več folka porablja višji so penali in penali grejo za oskrbo omrežja ELESu ki pa mora prekleto dobro dokazovat da to porabi za omrežje.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

hruske ::

Utk je izjavil:

Če bi bil cilj razbremenit omrežje, oz. ga bolj enakomerno obremenit, bi postavili sistem tako, da bi ljudje dejansko lahko vplivali na to. Zdaj ne morejo. Zdaj se gre samo za denar, z nobenim vplivom na omrežje. Zgoraj je en reku, zdaj pač ne boš polnil avta z 11 kw sred zime. Zakaj zaboga ga ne bi? Če mi toplotna črpalka povleče 5 kw, kosilo je tudi treba skuhat, smo na špici 8. Če imam itak zakupljeno moč 8-10 kw, ni čisto popolnoma nobenga razloga, da ne bi polnil avta z razliko do te zakupljene moči tudi sred zime, cele dneve če hočem. Minimum je 4-5 kw, kolk že, in spet ni nobenga razloga, da ne bi polnil avta s 5 kw tudi sred zime. Kar ni majhna moč, če se odloči to izkoriščat celo naselje. Če bi hoteli vplivat na omrežje, bi dvignili omrežnino po porabi v teh blokih, ne pa fiksno. Da ti bi bilo v interesu v tem bloku čim manj porabit in s tem tudi znižat špice. Zdaj pa če sem plačal 10 kw, jebemu mast, jih bom tudi koristil, ker me to dobesedno nič dodatno ne stane, so mi pa to moč vnaprej zaračunali brez da bi me kaj vprašali.


V vsakem primeru gre predvsem za denar, po stari metodologiji in po novi. Še SSKJ definira omrežnino kot plačilo za uporabo elektroenergetskega omrežja. Vprašanje je samo čemu boš dal večji poudarek.

Nekoliko narobe si prebral: rekel sem, da ne boš polnil EV z 11kW v primeru da je zima (pogoj 1), delovnik (pogoj 2) in podnevi (pogoj 3), pri čemer morajo veljat vsi trije pogoji hkrati. Zakaj takrat ne boš polnil? Ker je to najbolj enostaven način, da ne mečeš stran denarja. Če pa imaš zaradi drugih stvari že zakupljenih 10kW, potem ti je seveda vseeno in boš polnil ko se ti sprdne.


In ja, dvignili so omrežnino v teh blokih, ampak ne po porabi, temveč po moči. Ker - še enkrat - drago je zagotavljanje konične moči, kar pomeni postavitev nove infrastrukture. Pretok energije, ko je enkrat infrastruktura postavljena, je poceni. Zato je večina omrežnine po novi metodologiji vezana na moč.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Zakaj takrat ne boš polnil? Ker je to najbolj enostaven način, da ne mečeš stran denarja.

Ne. Stran ga mečeš, če NE polneš do moči katero imaš itak zakupljeno. Pametne električne polnilnice so krasen način, da zapolneš svojo kvoto.

Pretok energije, ko je enkrat infrastruktura postavljena, je poceni.

Torej zdaj je postavljena za te moči, ki so nam jih izračunali ali ni? Ker če je, potem v čem je problem, če ni, potem bojo imeli problem, ker z ničemer nas ne vzpodbujajo, da bi takrat kaj zmanjšali odjem. Samo da ga ne še povečamo čez zakupljeno špico. Jaz ne razumem kako električarji več ne razumejo "sočasnosti", kje se je izgubila ta logika? Noben problem ni, če ena hiša vleče 10 kw, problem je če jih 100 vleče 10 kw, in točno to se bo zdaj dogajalo. Sočasnost so zdaj ubili, ker hočejo, da vsi trošimo vse kar moramo pozimi med tednom v tistih dveh urah sred dneva ko je drugi blok. Transformatorji bojo zdaj bolj obremenjeni kot prej, ker se je poraba in špice naključno spreminjala, zdaj ne bo več naključno, ampak bo kabum točno ob uri.

Ker - še enkrat - drago je zagotavljanje konične moči, kar pomeni postavitev nove infrastrukture.

To sploh ni res. Mi imamo do hiše kabel debel za eno roko, od naše hiše naprej je samo še par hiš. Ta kabel bo not še 100 let. Konična moč naše, in naslednih 5 hiš, ni problem. Problem je transformator, če se celo naselje spravi trošit tisto moč, pa tudi če samo minimalno. In (tudi) po novem sistemu ne vidim razloga, da bi se v nekem naselju skupna moč zdaj zmanjšala. Sploh ker v sumi bomo itak menda plačevali enako.
Jaz sem celo izračunal za eno hišo z veliko porabo in 14 kw špicami, da bo plačevala manj kot prej. Plačevali bomo pa več za vikende, kjer imamo morda celo leto 500 kwh porabe in nas tam pozimi sploh ni. To bo ful koristno za omrežje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

link_up ::

se mi zdi, da vam sploh ni jasno kaj pomeni 10kW moci...po bajti...skos. :)

ce vam pozimi SE ne deluje, potem je to tough luck...in oni bi se avte polnili na omrezje. :) Postavi si potem vrtino, ce rabis 100kW samo za avto vsak dan v letu.
In and Out

hruske ::

Utk je izjavil:

Zakaj takrat ne boš polnil? Ker je to najbolj enostaven način, da ne mečeš stran denarja.

Ne. Stran ga mečeš, če NE polneš do moči katero imaš itak zakupljeno. Pametne električne polnilnice so krasen način, da zapolneš svojo kvoto.


Ja, seveda. Kar se distributerjev tiče bi oni najraje živeli v utopičnem svetu, kjer bi imel (znotraj bloka) konstanten odjem in ne bi rabili nič predvidevat in računat sočasnosti in tako dalje.

Utk je izjavil:


Pretok energije, ko je enkrat infrastruktura postavljena, je poceni.

Torej zdaj je postavljena za te moči, ki so nam jih izračunali ali ni? Ker če je, potem v čem je problem, če ni, potem bojo imeli problem, ker z ničemer nas ne vzpodbujajo, da bi takrat kaj zmanjšali odjem. Samo da ga ne še povečamo čez zakupljeno špico. Jaz ne razumem kako električarji več ne razumejo "sočasnosti", kje se je izgubila ta logika? Noben problem ni, če ena hiša vleče 10 kw, problem je če jih 100 vleče 10 kw, in točno to se bo zdaj dogajalo. Sočasnost so zdaj ubili, ker hočejo, da vsi trošimo vse kar moramo pozimi med tednom v tistih dveh urah sred dneva ko je drugi blok. Transformatorji bojo zdaj bolj obremenjeni kot prej, ker se je poraba in špice naključno spreminjala, zdaj ne bo več naključno, ampak bo kabum točno ob uri.


Eh, problem sočasnosti je že zdaj. Ni problem kuhanje, tisto je 3 minutna špica, da zavre voda, potem pa itak znižaš moč. Pralni stroj tudi ni take sile. Malo je problem topla voda. Najbolj so problem TČ, ki so vse hkrati prisiljene delat na višji moči, ko je pač mraz po celi dolini, kar pomeni da se odjem dvigne na 1kW ali 2kW na gospodinjstvo. Dodajat še polnjenje EVja z 11kW na to ... je drzno. 2kW je bistveno manjši problem.

In ja, pravilno ugotavljaš, da je problem, če jih 100 vleče 10kW. Ravno zato ne boš želel polnit z 11kW.



Utk je izjavil:


Ker - še enkrat - drago je zagotavljanje konične moči, kar pomeni postavitev nove infrastrukture.

To sploh ni res. Mi imamo do hiše kabel debel za eno roko, od naše hiše naprej je samo še par hiš. Ta kabel bo not še 100 let. Konična moč naše, in naslednih 5 hiš, ni problem. Problem je transformator, če se celo naselje spravi trošit tisto moč, pa tudi če samo minimalno. In (tudi) po novem sistemu ne vidim razloga, da bi se v nekem naselju skupna moč zdaj zmanjšala. Sploh ker v sumi bomo itak menda plačevali enako.
Jaz sem celo izračunal za eno hišo z veliko porabo in 14 kw špicami, da bo plačevala manj kot prej. Plačevali bomo pa več za vikende, kjer imamo morda celo leto 500 kwh porabe in nas tam pozimi sploh ni. To bo ful koristno za omrežje.


Ja, saj transformator je tudi infrastruktura, ali ni? Če obstoječi transformator ni dovolj močan, ga je bodisi treba menjat bodisi je treba postavit nov SN vod in nov trafo ter del stavb prevezat na nov trafo. Investicija.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Na transformatorju se vse sešteje in njemu je vseeno ali 100 hiš vleče 1 kw ali 10 hiš 10 in ostale 0, in skupne porabe ta omrežnina ne bo spremenila. Bojo pa več pokasirali, če bojo vsi plačevali enako kot zdaj, nekateri pa več.

hruske ::

Ne gre za skupno porabo, ampak za sočasno moč. V odvisnosti od trošil se bo spremenila verjetnost, da pride trafo do polne obremenitve.

Če imaš 100 hiš, ki ima vsaka porabo do 10kW, si na 1000 kW.
Če imaš 100 hiš, ki ima vsaka porabo do 5kW, si samo še na 500kW, 50% manj.

Če vse to vežeš npr. na 300kW trafo, je verjetnost preobremenitve precej večja v prvem primeru kot v drugem. Nov transformator mora nekdo kupit, večji transformator več stane, ne namesti se sam od sebe in distributer bo to dobil plačano iz omrežnine.
Rad imam tole državico. <3

telexdell ::

hruske je izjavil:

...
In ja, dvignili so omrežnino v teh blokih, ampak ne po porabi, temveč po moči. Ker - še enkrat - drago je zagotavljanje konične moči, kar pomeni postavitev nove infrastrukture. Pretok energije, ko je enkrat infrastruktura postavljena, je poceni. Zato je večina omrežnine po novi metodologiji vezana na moč.

Le 3x v celem letu v 15. minutah dosežem moč npr. 10 kW (npr. prišel na obisk vnuk in je na mojem priključku pod nujno moral napolniti EV) pol pa celo naslednje leto(!) plačujem 10 kW dogovorjene moči, čeprav nikoli ne pridem niti blizu 5 kW. Ja to pa zares blagodejno vpliva na drago zagotavljanje moči v omrežju.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Če imaš 100 hiš, ki ima vsaka porabo do 10kW, si na 1000 kW.
Če imaš 100 hiš, ki ima vsaka porabo do 5kW, si samo še na 500kW, 50% manj.

Če vse to vežeš npr. na 300kW trafo, je verjetnost preobremenitve precej večja v prvem primeru kot v drugem.

Sej pravim, štromarji ste pozabili na sočasnost in kaj to pomeni. Ne, verjetnost ni v prvem primeru precej večja. Ker nekdo, ki bi sicer vlekel 10 kw, bo zdaj vlekel 2x več časa 5 kw in bo verjetnost, da se pokrije z nekom drugim samo še večja, in bo 300 kw trafo spet premajhen, ker bojo tudi ostali vlekli 5 kw. Seveda še to samo v teoriji, v praksi se ne bo nihče nič prilagodil, razen na tiste 2 uri pozimi med tednom, ko bomo vžgali vse kar imamo, in takrat bojo imeli štromarji spet super razlog za še več denarja za trafo zarad problema, ki so ga sami povzročili.

Jaz v real life ne poznam nikogar, ki bi vedel KARKOLI o novi omrežnini, kaj šele, da bi se pripravljal na kakšno prilagoditev. Ko bojo začele pozimi prihajat položnice bo pa žur.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

hruske ::

telexdell, se strinjam, ni idealno. Verjamem, da bosta z vnukom našla razumen način, da se zmenita s kako močjo bo polnil, dokler Agencija ne omogoči tudi odklopa ob preseganju dogovorjene moči, ne samo kasiranja.

Utk je izjavil:


Jaz v real life ne poznam nikogar, ki bi vedel KARKOLI o novi omrežnini, kaj šele, da bi se pripravljal na kakšno prilagoditev. Ko bojo začele pozimi prihajat položnice bo pa žur.


Jaz tudi ne, ampak veseljem grem s tabo na kavo, da spoznava vsaj enega. :))
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

telexdell ::

Pa takih primerov je ogromno. Konec decembra, ko se meri moč za dve leti naprej (decembra 2024 za leto 2026) je tudi Božični čas. Takrat se domovi okrasijo z dodatno razsvetljavo, zbere se cela družina, bolj se ogrejejo prostori...V pričakovanju Božiča in Novega leta se tako več kuha, peče v pečici, rabi več tople vode...Takrat bo veliko družin doseglo tiste 3 15. min. konice v prvem bloku. Prej in kasneje pa bo vršna poraba bistveno nižja. A se naj tudi s familijo zmenim, da takrat naj ne hodijo na obisk, oz. če pridejo bomo v temi in v mrazu jedli pašteto iz konzerve?

Če so z zagotavljanjem potrebne moči v omrežju povezani veliki stroški pol novi način obračuna omrežnine pomeni, da bodo razen v redkih terminih leta (nekaj dni v letu) dejansko morali zagotavljati takšno moč, katero bodo potem kasirali vse dni v letu. Kot češnja na torti pa bodu tu še penali.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

hruske ::

Jap. In ker gremo v elektrifikacijo vsega, bo zelo verjetno lažje postavit baterijo, ki ti bo rezala tiste špice od kuhanja, kot pa nabavljat nove trafote.

Relevantno branje glede stanja omrežja:

https://www.euractiv.com/section/energy...

https://www.theguardian.com/business/ar...
Rad imam tole državico. <3

telexdell ::

hruske je izjavil:

Jap. In ker gremo v elektrifikacijo vsega, bo zelo verjetno lažje postavit baterijo, ki ti bo rezala tiste špice od kuhanja, kot pa nabavljat nove trafote.


A ha! Torej, če prav razumem- uvedel se je mafijski sistem plačila omrežnine, da bi se nabral denar za razbremenitev omrežja, katerega bodo z nakupi hranilnikov energije omogočili tisti, kateri plačujejo to novo omrežnino?
In kaj bo naslednje- obvezna oddaja ene ledvice?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

In kaj bo naslednje- obvezna oddaja ene ledvice?

Tako je. Da bojo oni lahko naprej pili. Nam pa račun poslali.

In sploh ne dvomim, da bo tudi to neumnost nekdo zagovarjal.

In če pravijo, da bo nov način bolj pošten, kdo točno je ta, ki se je do zdaj pritoževal, da plačuje nepošteno preveč?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

gort ::

Utk je izjavil:

In če pravijo, da bo nov način bolj pošten, kdo točno je ta, ki se je do zdaj pritoževal, da plačuje nepošteno preveč?

Kot omenjaš in se strinjam, poštenost je zelo raztegljiv pojem skozi čas.

hruske ::

telexdell je izjavil:

hruske je izjavil:

Jap. In ker gremo v elektrifikacijo vsega, bo zelo verjetno lažje postavit baterijo, ki ti bo rezala tiste špice od kuhanja, kot pa nabavljat nove trafote.


A ha! Torej, če prav razumem- uvedel se je mafijski sistem plačila omrežnine, da bi se nabral denar za razbremenitev omrežja, katerega bodo z nakupi hranilnikov energije omogočili tisti, kateri plačujejo to novo omrežnino?
In kaj bo naslednje- obvezna oddaja ene ledvice?


Ne, kaže, da ne razumeš prav. Ne vem o kakšnem "denarju za razbremenitev omrežja govoriš". Kaj naj bi to sploh bilo??

Jaz samo pravim, da bo odjemalcu hitreje in lažje rešit njegov lokalni problem z lastnim nakupom baterije, kot pa čakat, da bi elektro potegnil novo infrastrukturo. Kar je ubistvu res že sedaj ...
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Jaz samo pravim, da bo odjemalcu hitreje in lažje rešit njegov lokalni problem z lastnim nakupom baterije, kot pa čakat, da bi elektro potegnil novo infrastrukturo. Kar je ubistvu res že sedaj ...

Pa se ti poslušaš kaj govoriš? Jaz naj bi kupil za 10 jurjev baterij zarad tega, da bom imel 5 kw špice namesto 10, da ne bojo rabli menjat trafota? Pa kaj si fuknjen? Na kaj naj bi kdo čakal? Imamo varovalke kot jih imamo v soglasju, tolk lahk vlečemo, pika. Elektro ima pravico to zaračunavat prek omrežnine, ampak vsem enako, jebe se meni če njim lokalno en trafo komaj skupaj stoji.

Mato989 ::

Jaz samo pravim, da bo odjemalcu hitreje in lažje rešit njegov lokalni problem z lastnim nakupom baterije, kot pa čakat, da bi elektro potegnil novo infrastrukturo. Kar je ubistvu res že sedaj ...


Ampak zakaj potem plačevati omrežnino???????????????? Bistvo omrežnine je ravno v tem da to porihtajo, če moramo to rihtat sami naj se omrežnina ukine...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

OK.d ::

Potem naj ne kasirajo omrežnine in računavajo samo penale-špice.
LPOK.d

hruske ::

Utk je izjavil:

Jaz samo pravim, da bo odjemalcu hitreje in lažje rešit njegov lokalni problem z lastnim nakupom baterije, kot pa čakat, da bi elektro potegnil novo infrastrukturo. Kar je ubistvu res že sedaj ...

Pa se ti poslušaš kaj govoriš? Jaz naj bi kupil za 10 jurjev baterij zarad tega, da bom imel 5 kw špice namesto 10, da ne bojo rabli menjat trafota? Pa kaj si fuknjen? Na kaj naj bi kdo čakal? Imamo varovalke kot jih imamo v soglasju, tolk lahk vlečemo, pika. Elektro ima pravico to zaračunavat prek omrežnine, ampak vsem enako, jebe se meni če njim lokalno en trafo komaj skupaj stoji.


Ja, seveda, ti že imaš soglasje.

Hipotetični primer: Recimo da odpreš Utk d.o.o., po petih letih uspešnega poslovanja in širjenja ugotoviš, da zdaj boš pa rabil večjo moč in zaprosiš za močnejši priklop. Žal si za priklop zaprosil prepozno, ker so se okrog pojavile nove hiše in elektro ti zavrne povišanje. Super, sam še tega ti je blo treba.

Ampak čez pet let je res vprašanje kaj bo ugodneje, selitev ali instalacija baterij, predimenzionirane sončne elektrarne in dizel agregata za backup.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Kaj ti zdaj mešaš firme v to? A bomo zdaj mi, fizikalci, financirali omrežje za podjetja? A bo neka livarna rekla potem ko bo trafo prešvoh, ok, bomo pa par baterij kupili?

Na čem si ti?

hruske ::

Mato989 je izjavil:

Jaz samo pravim, da bo odjemalcu hitreje in lažje rešit njegov lokalni problem z lastnim nakupom baterije, kot pa čakat, da bi elektro potegnil novo infrastrukturo. Kar je ubistvu res že sedaj ...


Ampak zakaj potem plačevati omrežnino???????????????? Bistvo omrežnine je ravno v tem da to porihtajo, če moramo to rihtat sami naj se omrežnina ukine...


Res je, bistvo omrežnine je, da imaš dostop do električne energije.

Kar pomeni, da če si narediš zaprt sistem (otočni), omrežnine ne rabiš plačevat.

Utk je izjavil:

Kaj ti zdaj mešaš firme v to? A bomo zdaj mi, fizikalci, financirali omrežje za podjetja? A bo neka livarna rekla potem ko bo trafo prešvoh, ok, bomo pa par baterij kupili?

Na čem si ti?


Omrežnina je ena. Vsi vplačujemo v isto malho. Ne vem če si ujel, ampak fizikalci že financiramo omrežje za podjetja. Zakaj misliš, da se nekatera pritožujejo, da jih bo po novem stalo več? Od kje pa misliš, da je sedaj v isto malho prišel znesek, ki se po novem nekaterim podjetjem nekoliko zviša?
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

hruske ::

Glede livarne pa se ne morem odločit a se delaš trapastega ali ja.

Jasno je, da livarna ne bo uporabljala baterije za hrambo delovne energije, ker ima baterija premalo kapaciteto.

Hkrati je ena prvih baterij v Sloveniji bila ravno zraven Acronija, kjer je dovolj debel kabel in lahko zelo dobro zagotavlja sistemske storitve in izboljšuje kakovost napajanja ravno na lokaciji, kjer najlažje prihaja do morebitnih motenj v kakovosti napajanja.
Rad imam tole državico. <3

Invictus ::

Utk je izjavil:

Kaj ti zdaj mešaš firme v to? A bomo zdaj mi, fizikalci, financirali omrežje za podjetja? A bo neka livarna rekla potem ko bo trafo prešvoh, ok, bomo pa par baterij kupili?

Na čem si ti?

Seveda jih boš, preko omrežnine.

Preprosto bodo lastnike SE zjebali s tem, da boš plačeval omrežnino za poslano elektriko v omrežje.

Sicer bo kWh elektrike poceni, omrežnina za prenos le te pa pač ne bo.

Tako kot je pri ISPjih downlink poceni glede na Mb, uplink pa drag. Zna biti, da bo omrežnina za poslano elektriko v omrežje dražja od prejete.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hruske ::

Invictus je izjavil:


Preprosto bodo lastnike SE zjebali s tem, da boš plačeval omrežnino za poslano elektriko v omrežje.


Ne, ne ni v planu, da bi plačeval omrežnino za pošiljanje energije v omrežje, ker jo plača že nekdo drugi - tisti ki to energijo prevzema.

Če bi ta ideja imela kaj smisla, potem bi moral TEŠ plačevat precej mastno omrežnino in bi potem res raje ugasnili kotel.
Rad imam tole državico. <3

Invictus ::

Popravek, ni še v planu.

1x bo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GregiB ::

hruske je izjavil:

Invictus je izjavil:


Preprosto bodo lastnike SE zjebali s tem, da boš plačeval omrežnino za poslano elektriko v omrežje.


Ne, ne ni v planu, da bi plačeval omrežnino za pošiljanje energije v omrežje, ker jo plača že nekdo drugi - tisti ki to energijo prevzema.

Če bi ta ideja imela kaj smisla, potem bi moral TEŠ plačevat precej mastno omrežnino in bi potem res raje ugasnili kotel.


Sem bil pred kratkim na nekem predavanju na to temo... ni čisto za lase privlečena... država razmišlja (tudi) v smeri, da bi nek del investicij v omrežje krili tudi proizvajalci... Tarifa na kWh verjetno ne bo ista, a zadeva je na mizi...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!
««
64 / 66
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurilna sezona 2023 (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26425183 (1575) DamijanD
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
789765 (6290) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8815464 (7372) bosmla

Več podobnih tem